JAK VYZRÁT NA JARNÍ ÚNAVU

4.4. 2022 (Aktualizováno: 9.5. 2022)Kája Gřešková902x0 Komentářů

Proč je jarní únava spojovaná se začátkem jara? 

Po dlouhé zimě, kdy jsme byli většinou zalezlí ve svých teplých domovech a venku jsme byli jen chvíli, abychom se občerstvili čerstvým vzduchem (a mnozí ani to ne), reagujeme především na změnu teplot. Dalším výrazným faktorem, který ovlivňuje naše emocionální rozpoložení je přibývající světlo. Což má vliv na hormonální změny v těle.

A zase jsme u změn. Většina lidí se změnami vyrovnává těžce. Mají rádi zaběhaný systém, který se ovšem s příchodem jara výrazně mění. Pro tělo to je obrovský stres. A když stres z těla neodvádíme, může nám výrazně znepříjemnit život. Můžeme se cítit unavení nebo trpět různými fyzickými symptomy jako je bolest hlavy, a na psychické úrovní se mohou objevit deprese.

Jak se zbavit jarní únavy? Jak z toho ven?

Tělo má rádo pravidelnost. Určitě ocení, když mu dopřejete určité rituály, které určitě podpoří i vaši psychiku. 

Ráno si chviličku zacvičte.

Já jsem si zařadila do ranního rituálu 5 Tibeťanů a cítím se (občas i po probdělé noci) plná energie.


Vyjádřete vděčnost.

Pokud nejste hned po ránu příznivcem fyzických aktivit, uvědomte si, co všechno máte, co můžete používat. Možná někdo namítne, jak to má v životě těžké. Minimálně máte zdravé ruce, nohy a hlava vám taky slouží, můžete dýchat, pracovat, radovat se z maličkostí. 

Choďte do práce pěšky.

Pokud vám vaše pracovní vzdálenost dovolí, zařaďte do cesty do práce chůzi pěšky.
Možná mi navrhnete, že pracujete z domu. Já mám taky poradnu přímo v domě, ale naučila jsem se v polední pauze chodit pěšky na poštu a do zásilkovny. Občas se mi podaří spojit příjemné s užitečným a absolvuji tuto aktivitou s dcerou a její fenečkou Daisy, která potřebuje vyvenčit.

Dodržujte pitný režim.

Určitě jste už někde slyšeli, že vaše tělo je ze 70% tvořeno vodou. Hospodaření s vodou je jeho přirozenost. Navíc pití vody výborně odvádí z těla prožívaný stres. Je to jednoduché a hlavně účinné.


Zařaďte do své stravy více ovoce a zeleniny.

Určitě nebude na škodu, když do svého jídelníčku zařadíte více ovoce a zeleniny. Tělo určitě ocení, když dostane více lehce stravitelných jídel. Můžete zařadit i vitamíny i ve formě preparátů. Pokud nemáte svého favorita, zeptejte se ve svém okolí a uvidíte, kolik zajímavých nabídek se najednou objeví.


Jarní detoxikace.

Kromě změny stravy určitě ocení nějakou formu detoxikace vaše játra. Orgán, který je na jaře nejvíce zatěžovaný, hodně důležitý, a mnohdy jej bereme jako samozřejmost. 

Myšlenkový a emoční detox.

Kdo mě zná, asi tuší, že bez myšlenkového a emočního detoxu to nepůjde – nejen na jaře.
Každý den nám hlavou projde zhruba 60 000 myšlenek. Většinou jsou automatické a podobné těm, které se nám hlavou honily předchozí dny. Uvědomte si, na co myslíte, jak reagujete, čemu dáváte pozornost. Co vám neprospívá, nepřináší nic nového, příjemného, zkrátka odstřihněte.

Duševní hygiena.

Každý večer si promítněte všechny pocity, které jste v průběhu dne cítili a vydýchejte je z celého těla ven. Vašim buňkám i vašim orgánům se uleví. Když odložíte svůj emocionální batoh, budete se ráno cítit lehčí a budete mít více energie na zvládání běžných situací.

jarní únava a stres

Bachovy esence a jarní únava.

Bachovy esence jsou posledním tipem na vaše emoční zatížení.
Konkrétně esence Oliva, která pomáhá zregenerovat po psychicky i fyzicky náročném období.  

Pro krizové situace je tady univerzální pomocník do kapsy ve formě spreje nebo do vody ve formě kapek. Krizová esence – zázračná lahvička, která vás zachrání v jakékoliv více či méně fyzicky nebo emočně náročné situaci. 

Praktický průvodce Bachovými esencemi.

Tento rádce vás bude provázet každou situací ve vašem životě. Díky němu budete mít spolehlivé pomocníky na každý den, na každou situaci, na každou emoci. Pro sebe, pro své rodinné příslušníky. Lepší domácí lékárničku nenajdete.
Tohoto praktického průvodce si můžete pořídit tady.

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..