TĚLO JAKO BAROMETR

Klienti se mě v poradně často ptají, kolik sezení by měli absolvovat, aby vyřešili svůj problém.
Neexistuje univerzální odpověď, kolikrát musí přijít alergik, kolikrát dyslektik, kolik sezení potřebuje člověk, kterého trápí nadváha, závislost na automatech, bolesti hlavy, tréma, vztahy nebo cokoli jiného.

Naštěstí nejsem lékař, abych klientovi řekla, užívejte tyto léky a budete mít po problému, pokud by se tak nestalo, přijďte si pro další. Poměrně velká část lidí už pochopila, že léky nic nevyřeší, že léky jen potlačí projevy těla (různé bolesti, deprese, …). Pokud jsou projevy těla potlačeny, tzn. něco přestane bolet, člověk většinou přestane řešit příčinu toho, proč ta hlava nebo cokoli jiného bolelo.

Naše tělo je vynikající barometr, posílá nám zprávy o tom, na co zrovna potřebuje, abychom se zaměřili. Co uděláte, když Vám „pípne“ SMS na mobilu? Většina lidí si dá tu práci, že si k mobilu dojde, zprávu si přečte a hned odpoví. Jsou ochotni vyřešit i několik telefonátů, aby problém vyřešili. Co uděláte, když Vám tělo pošle zprávu ve formě bolesti hlavy? Valná většina lidí sáhne po prášku proti bolesti, aby je bolest neobtěžovala, a vůbec se nezabývají tím, proč je ta hlava bolí. Někdy si stačí jen uvědomit si, že ten den málo pili a potřebují doplnit hladinu tekutin v těle. Dostatečný přísun vody v těle vytvoří rovnováhu a Vaše kontrolka „bolí hlava“ přestane svítit. Pokud si vezmete prášek, přestanete cítit bolest, ale nepochopíte, proč ta bolest přišla. V podstatě Vaše kontrolka pořád svítí. Navíc prášky proti bolesti napáchají v těle spoustu vedlejších účinků. Zkuste si přečíst příbalový leták.

Příště Vám jiná situace způsobí bolest hlavy a Vy zase použijete svůj oblíbený lék, protože zabral a zabral rychle. A v těle se vytváří postupné nánosy nebo vrstvy, které zakrývají původní bolest hlavy. A Vy už si nepamatujete, kolik vrstev jste si vytvořili, abyste necítili bolest. Stejně jak se vrstvy postupně vytvořily, stejně se musí postupně odstraňovat. Jako vrstvy cibule.

Problémy, které řešíte poměrně brzy po tom, co se začaly projevovat, vyřešíte rychleji. Stačí jedno, dvě sezení. Problémy, které trvají dlouho, potřebují odstranit více slupek. Tedy i více sezení. Někdy se stává, že při jednom sezení se podaří sloupnout více slupek, více vrstev, odstranit více emocionálních bloků. Každý klient je originál, je vybaven svým potenciálem, nedá se tedy dopředu univerzálně říci, kolikrát bude muset přijít.

Klient si s odstupem 3-4 týdnů po sezení sám zváží, zda stav, do kterého se dostal, je pro něj ten nejlepší, zda mu změna, která se udála, stačí, nebo potřebuje pokračovat dál, aby našel svůj vnitřní poklad. Někomu stačí, že už ho hlava nebolí každý týden, ale jen 1x do měsíce. Spokojí se s tím.

Uvedu Vám i opačný příklad.

Kdysi dávno navštívila poradnu babička se svým vnukem, kterému byla diagnostikována dyskalkulie, matematika mu nešla, dostával samé pětky. Babička se už nemohla dívat na to, jak se její vnuk trápí. Nebudu tady rozebírat příčinu jeho stresu na čísla, protože to souviselo s rodinným zázemím. Nicméně po měsíci navštívili poradnu znovu, tentokrát i s maminkou (nevlastní). Na otázku, co se změnilo od posledního sezení, co mu to přineslo, si vzala slovo maminka a naštvaně mi oznámila, že syn už nenosí samé pětky, ale trojky. Měsíc po jednom jediném sezení se syn zlepšil o dva stupně a mamince to nepřipadalo dostatečné.

Jak budete přistupovat k Vašemu tělu, tak se Vám tělo odmění. Věnujte pozornost „svítícím kontrolkám“. Určitě se Vám to vyplatí. Pokud začne svítit nějaká kontrolka v autě, taky jedete a autem do servisu. Pokud budete kontrolku ignorovat a servis nenavštívíte, taky se Vám může stát, že příště už nedojedete.

Přeji Vám spoustu šťastných kilometrů na cestě k sobě.

Kája Gřešková
Najdete mě
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře
  1. Jan Juráček napsal:

    Je pravděpodobné, že jednou někdo zformuluje fungování psychiky a těla jako ekosystém, tj. systém s řadou seberegulačních a sebeřídících mechanismů reagujících na vlivy vnějšího propstředí apod., pozitivních i negativních zpětných vazeb, dynamickou rovnováhou apod. Budeme možná svědky propojení ekologie a medicíny.

    • Kája napsal:

      Děkuji za příspěvek. To by bylo naprosto dokonalé. Začít můžeme každý u sebe a tím posouvat hranice k rovnováze.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..