Stále běháte dokola jako křeček v kolotoči?

Možná jste velice aktivní člověk, který chvíli neposedí, ale možná jste se stali obětí svých povinností, své práce a ještě o tom ani nevíte. Věděli jste, že křeček, který stále dokola běhá v kolotoči nemusí být vždy šťastný? Že tato hračka mu může ubližovat?

Říká se všeho s mírou. To, co se přehání, čeho je nad míru, co nedovedeme ovládnout, potřebujeme to stále dokola, nedovedeme to zastavit, říct si „dost“, na tom se stáváme závislí. Ostatně i alkoholici s oblibou říkají, že nemají žádný problém s alkoholem, že mohou kdykoliv přestat.

Ale vraťme se ke křečkům. Pokud jste někdy měli křečky, asi víte, že jsou velice aktivní, neustále pobíhají, lezou po kleci nebo běhají v kolečku. Ale věděli jste, že se mohou stát na běhání v kolečku závislými?

Přestože jsou velice aktivní, jsou omezení velikostí své klece. Kdybyste vy byli zavřeni v malém prostoru, asi byste se za chvíli začali nudit. A teď se posuňme kousek dál. Uvědomte si svůj den, uvědomte si, které věci děláte stále dokola, které vás doslova nudí, není v tom žádné nadšení, žádná vášeň, jen rutina. Potřebujete opustit rutinu svého kolotoče.

 

Je důležité se čas od času zastavit.

My se zastavujeme ve čtvrtek. Nastavily jsme si s dcerou, že ve čtvrtek máme „sociální kafíčko“. Teď se dokonce zase můžeme socializovat na zahrádkách kaváren. Právě máme oblíbenou jednu restauraci v Opavě s velmi příjemnou obsluhou, výtečnou kávou, kam si dojdeme pěšky, abychom měly i nějaký pohyb. Socializujeme při tom i naši labradoří slečnu Daisy.
Neznamená to, že se nevěnuji klientům, jen se ten den nevěnuji terapiím v poradně. Připravuji nové články, živé vysílání o Bachových esencí. Možná si říkáte zase rutina, ale esencí je tolik, že se s nimi nikdy nenudím. A témat na články je ještě více.

 

Pokud si uvědomujete, že už dlouho běháte stále dokola, jako ten křeček v kolotoči, že jste závislí na tom neustále něco dělat, neumíte vypnout, neumíte odpočívat, zkuste se zamyslet, co můžete ve svém životě změnit.

Co můžete začít dělat jinak, v jiný čas, s jiným přístupem, abyste nevyhořeli nebo nekřičeli po svých dětech nebo studentech.

 

Nemyslete si, také jsem si myslela, že si to nemohu dovolit, že to nemohu klientům udělat, že nebudu stíhat už vůbec nic. Dokonce jsem se s manželem a dcerou pohádala, že „oni“ si to představují jednoduše, ale že to zkrátka u mě nejde.

A jde to, jde všechno, co si dovolíme, co připustíme.

V konečném efektu vyčerpaná, vyhořelá terapeutka by asi nikomu k ničemu nebyla.

 

Žijte každý okamžik tady a teď.

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 kroků, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..