Priorita číslo 1: úklid a čistá okna! Priorita číslo 2: zdraví a vaše spokojenost

Jaké jsou vaše priority v životě?

Jsou lidé, kteří nemohou večer usnout, protože se jim v hlavě honí spousta myšlenek, starostí, úkolů, které nestihli.
Pak jsou lidé, kteří se ráno vzbudí a už mají hlavu plnou myšlenek, starostí, úkolů, které musí zvládnout, zařídit. Myslí na všechno a na všechny, jen ne na sebe.
Nenajdou si na sebe v průběhu dne čas. Snídaně v poklusu, kafe si ani nepamatují, že už vypili, reagují na požadavky všech kolem sebe, zaplňují svůj „hardisk“ povinnostmi, úkoly, myšlenkami na druhé, ale na sebe nemyslí. Sebe považují za samozřejmost. Nebo si myslí, že na sebe myslí, ale v konečném efektu zjistí, že mají stále „plnou kabelku“.

 

V poradně potom řešíme zdravotní problémy, které by ani nemusely nastat, kdybychom žili vědomě, dopřávali svému tělu, co dopřáváme druhým, mysleli na sebe, každý den si našli aspoň chviličku na to, co nám udělá radost, čím potěšíme své tělo i duši. I lékař vám řekne, že o své zdraví je třeba pečovat, nemocem je třeba předcházet, ale bohužel vám mnohdy neřekne, jak to máte dělat. Když preventivní prohlídka odhalí nějaký problém, dostanete pilulku.
Pilulka znamená, že nic ve svém životě nezměníte, pokračujete ve svých nefunkčních programech a očekáváte, že nemoc, problém sám zmizí.

 

Jak tedy předcházet nemocem a problémům v našich životech?

Je třeba si přiznat, jaké jsou vaše životní priority. Je pro vás důležité vaše zdraví nebo umytá okna, vyřízené e-maily, telefony? Pokud reagujete na požadavky druhých, logicky nevěnujete čas a péči sobě. Myslíte si, že je zbytečné dopřát si klid, nadhled, čas a péči o sebe? Nebo si říkáte, že na vás někdy taky přijde řada?
Asi vás zklamu.

  • Ta řada na vás nepřijde, dokud si na sebe neuděláte čas.
  • Dokud se nezastavíte a nenastavíte si priority, nic se nezmění.

Je pro vás důležité cítit se dobře, být zdravá nebo mít perfektně uklizenou domácnost, čistá okna? Samozřejmě nechceme žít ve špíně, občas je třeba utřít prach, ale ještě důležitější je mít čas na hraní s dětmi, na to pohladit svou kočku, vydat se na procházku se psem, dopřát si čas na sport, poslech hudby, čtení knih….

 

Chcete, aby si vás vaše děti pamatovaly jako úžasnou maminku, vaši partneři jako skvělou partnerku? Nebo jako super uklízečku a výkonnou manažerku?

Kde jsou vaše priority?

 

Jak říkala kdysi jedna moje klientka, nádobí nemá nožičky, ono nikam neuteče. A pokud to někomu doma vadí, může se o to taky postarat. Je důležité najít si čas na sebe.

Můžete s tím začít hned po dočtení článku.
Nebo s tím taky můžete začít až vyleštíte okna, vyskládáte myčku, vysajete auto, přesadíte kytky, odepíšete na e-mail, zavoláte šéfovi, vyperete …

Co si vyberete? Co bude vaší prioritou?

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 kroků, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..