Péče o sebe je důležitá součást našeho života, jak na ni?

Péče o sebe je důležitá součást našeho života.

Nemyslím tím jen chodit na kosmetiku nebo ke kadeřnici.  Mnozí to považují jako nutnost. Já jsem to tak taky dlouho měla. Když mi před mnoha lety kamarádka řekla, že mám věnovat čas sama sobě, vyblokovat si celý jeden den, věnovat ten den jen sobě, zajít si ke kadeřnici, na nehty případně na kosmetiku, ani jsem nedovedla zareagovat. Jen jsem polkla slova nesouhlasu, že si to nemohu dovolit.

 

Potom jsem začala tvořit e-book o tom Jak zvládat stres. Byla jsem přesvědčena, že to je jediná možnost, jak se chránit před nároky uspěchané doby, práce, podnikání. Všechny techniky jsem sice měla na sobě, i na klientech vyzkoušené a věděla jsem, že fungují. Jen je třeba je dělat. Ale ještě před tím je jeden důležitý krok.

 

Pečovat o sebe. Vaše tělo je vás nejlepší a nejvěrnější kamarád. Měli byste mu věnovat svou péči, aby vám sloužilo.

Může začít tím, že mu každý večer poděkujete, že vás celý den podporovalo ve všem, co jste dělali. Tělo můžete maximálně odložit v době spánku a to mu vlastně dopřáváte odpočinek.

Vy žijete svůj život. Vy byste měli rozhodovat co budete dělat, kdy to budete dělat, s kým to budete dělat. Zodpovídáte se sami sobě.

Pokud se budete stále honit, možná budete mít dobrý pocit, že jste všechno zvládli zařídit, udělat, ale budete žít na dluh. Dluh vůči sobě, vůči svému tělu. O své tělo je třeba pečovat, dopřávat mu. A nemusí to být drahé, ani časově náročné.

Péče o sebe může být cokoliv – ranní meditace, projížďka na kole, na bruslích, jít si zaběhat, vypít si kafe na terase (na balkóně), zajít na procházku s pejskem. Většinou to všechno děláme, ale děláme to v poklusu. Nejsme při tom vědomí. Ani si to kafe neužijeme, jen ho do sebe „hodíme“. Na procházce s pejskem už přemýšlíme, co musíme dělat, až se vrátíme.

Stačí málo, užívat si přítomný okamžik.

Když si budete stále říkat: „až, až …“ s velkou pravděpodobností to nikdy nenastane. Vždy budeme mít něco důležitějšího.

Nemusíte si v kalendáři vyblokovat celý den. Stačí chvilka každý den. Pokud víte, že s tím máte problém, není nic jednoduššího než si to opravdu fyzicky zapsat do kalendáře. Tak jako schůzku s klientem, návštěvu doktora s dětmi, tak si tam napište i „čas na sebe“.

Může to být:

  • chvilka s knihou,
  • jít do parku na kafe,
  • klidně i zmiňované pleťové masky,
  • něco namalovat jste-li umělecký typ,
  • pro někoho to může být třeba i vytřízení šatníku,
  • epizoda oblíbeného seriálu se skleničkou dobrého vína,

Čím dneska začnete?

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 kroků, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..