PANICKÁ ATAKA ČÍHÁ ZA KAŽDÝM ROHEM

Panická ataka útočí bez varování.

Panická ataka může mít různé projevy. Příčinou jsou často potlačované emoce.

 

Tento nadpis na mě vyskočil, když jsem hledala na internetu nějaké informace. Upřímně si už ani nemohu vzpomenout, co jsem původně hledala. Ale podělím se s Vámi o zkušenost, které zažívám s klienty ve své poradně.

Podle autora článku se může stát, že pokud se někdy v životě vyskytne panická ataka, s velkou pravděpodobností se bude opakovat. Pro lidi trpící tímto problémem to samozřejmě není povzbuzující zpráva. Na druhou stranu, chřipka se taky může opakovat.

Ale já mám pro vás lepší zprávu. Projevy panické ataky, jako je bušení srdce, silný tlak na hrudi, pocit, že nejde dýchat, slabost, podlomená kolena, třes, dokonce závrať, které vyústí v iracionální strach, se nemusí řešit jen chemickými léky, ale také alternativními způsoby.

 

Panická ataka může souviset s konkrétním vypjatým obdobím v životě člověka, kdy je například vystaven velkému stresu a čelí tlaku nevyřešených problémů.

 

Většinou jde o fenomén dnešní doby. Životní styl, který vedeme. Tlak na výkon, na úspěch, na dokonalost, nemůžete si dovolit selhat. A v online světě musíte být kdykoli na příjmu, reagovat na každý požadavek, protože konkurence by mohla nabídnout něco rychleji, levněji a vy si potřebujeme udržet firemní či osobní standard, potřebujeme uživit rodinu apod.

 

Schválně. Jak trávíte dovolenou? Máte potřebu vycestovat, vypadnout ze stresu a relaxovat?

Pro každého je relax něco jiného, někdo potřebuje klid, někdo moře, exotiku někdo horskou turistiku, zážitky, cestování po památkách. Ale jedno by mělo být pro všechny typy relaxu společné. Měli byste vypnout od denní operativy, vybrat si vhodný termín, nechat práci v práci, vše dopředu zorganizovat, co je možné – delegovat, abyste opravdu mohli vypnout hlavu.

 

Možná jste spíše ten druhý typ, který sice říká, že si potřebuje odpočinout, že potřebuje dovolenou, že potřebuje někam vypadnout, ale nakonec stejně tráví hodiny času na mobilu, reaguje na zprávy, zjišťuje, co se v práci děje, zda vše probíhá tak, jak má. A pokud ne, tak hned zasahuje, hasí požáry. A ta wifi je taky už skoro všude.

Vtipně se říká, že práce neuteče, že nemá nožičky. Ale kdo se tím v dnešní době umí řídit?

A to se nezmiňuji o organizační stránce dovolené. Nakoupit, nabalit, obstarat dům v době nepřítomnosti, na nic nezapomenout, nakonec nezaspat (letadlo bohužel nepočká) nebo dokonce neonemocnět. To by se před dovolenou moc nehodilo. Zkrátka neustálý adrenalin.

 

A potom se vrátíte zpátky do práce a kolotoč pracovních povinností, ze kterých se vám možná ani pořádně nepodařilo vypnout, je zase tady. Místo abyste byli nabití energií a nadšeni pro nové výzvy, cítíte se unavení, frustrovaní, bez zápalu a motivace.

Úkol střídá úkol, nabíráte si toho stále více a více, slibujete nemožné a potom „najednou z ničeho nic“ panická ataka. Špatně se dýchá, cítíte slabost, třes, tíha na hrudi, nic vás nebaví nebo se dokonce bojíte vyjít z domu, co kdyby …?

Říkáte si, že VÁM se to nemůže stát? Že VÁS se to netýká?
Upřímně, to si mysleli mnozí před vámi a pravděpodobně i mnozí po vás.
Taky tvrdili, že oni stres nezažívají, že oni to mají v práci v pohodě, že mají emoce pod kontrolou. Ale právě potlačované emoce, zmiňované v úvodu, jsou jedním ze silných faktorů, které vám mohou způsobit nejen panickou ataku.

 

Pokud jste si něčím podobným prošli nebo aktuálně hledáte řešení pro sebe nebo někoho blízkého, kdo se trápí, můžete najít šetrnou pomoc v Bachových květových esencích. Tyto esence, získávané z výtažků květů, umí nádherně pracovat s emocemi, dokonce i s těmi zasunutými, potlačenými.

 

Speciálně pro panické ataky je vhodná esence Devaterníku penízkového (Rock Rose), který pomáhá zvládnout iracionální, akutní strach, paniku, hrůzu naprostý teror. Začíná to stresem, který si možná ani neuvědomujete, nabíráte si stále více, protože máte pocit, že musíte stále více, že ještě stále můžete, že toho zvládnete mnohem více, přepínáte se, nerespektujete potřeby fyzického ani emocionálního těla. Stresová reakce přežití jede na plné obrátky. Přitom zdaleka nebojujete o život, jen o zakázku, termín, pozici ve firmě, společenské postavení, uznání …

 

Stačilo by se zastavit, uvědomit si priority, přehodnotit hodnotový žebříček, uvědomit si, co se děje v těle, jak se cítíte, jestli si to stále ještě užíváte nebo už sami na sebe tlačíte nebo dokonce dovolíte druhým, aby na vás tlačili. Nedovolíte se vzepřít, potlačujete hněv, vztek, a to už je jen krůček k tomu, aby se tělo ozvalo, a řeklo: „už toho mám dost, potřebuju pauzu, mám přepálené baterky, někde mě už něco tlačí, svírá, potřebuju upustit páru – třesu se, asi už toho více nesnesu – podlamují se mi kolena, omdlím“.

panická ataka

Jste vyděšení, jak tělo zareagovalo? Jak vás mohlo zradit? Vždyť jste vždy všechno zvládli a najednou si uvědomujete, že životní radost je pryč. Už dlouho je pryč. A vy jste vyděšení z projevů těla. Bojíte se, že by se to mohlo opakovat.

 

Když jste ochromeni strachem, neovládáte své tělo nebo dokonce nejste schopni od strachu promluvit, esence Devaterníku vám pomůže zachovat klid a reagovat adekvátně. Oceníte ji i při strašidelných snech. Stačí v průběhu dne několikrát nakapat 2 kapky Devaterníku a ucítíte uklidnění. Tuto záchranu, případně posílenou dalšími esencemi si můžete nechat namíchat do vaší směsi na míru, přímo potřebám vašeho těla.

 

Esence Devateníku je součástí i Krizové esence, zázračné žluté lahvičky (lahvičky se žlutou etiketou Rescue Remedy).

 

Anebo jednoduše eliminujte stres, relaxujte, vydýchávejte nepříjemné pocity dříve, než se uloží v buněčné paměti. Vaše tělo není sebedestrukční, má samoléčebné síly, jen musíte těmto silám umožnit se projevit. Bachovy esence jsou jedním z jemných prostředků, které vám pomohou vrátit se k sobě, najít svou nejlepší cestu životem.

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

e-book "Zázračná lahvička" ZDARMA

  • Trápí Vás stres?
  • Jste nervózní před zkouškou?
  • Omezují Vás emoce?

Máme tady zaručené řešení:

Řešení najdete v e-booku "ZÁZRAČNÁ LAHVIČKA"

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..