Nemohu si dovolit odpočívat!

Znáte ty stavy, když nevíte, co dříve? Prosby, požadavky a povinnosti se na vás valí ze všech stran. Nikoho nechcete odmítnout, na nikoho nechcete zapomenout. A v tomto módu jedete, jedete a nepřichází žádná změna. Jediná “změna” je, že vám toho stále přibývá a přibývá. To je asi ten nejlepší způsob, jak se dostat do stavu vyhoření.

Taky jsem si říkala, že mně se to nemůže stát, protože svou práci s klienty miluju. Ale pravda je, “všeho s mírou”. Ale jak si to ukorigovat?

 

Upřímně první krok, který mi významně v organizaci času s klienty pomohl, bylo zavedení online rezervačního systému na webových stránkách poradny. Přiznávám, že při první zmínce o automatickém rezervačním systému do poradny jsme se s manželem málem rozváděli. Při tom on mi chtěl jen pomoci. Mou (nebo možná jeho) výhodou je, že je narozený ve znamení Býka, takže je velice vytrvalý. A to mě zachránilo.

Ani jsem se nemusela starat o to, jaký systém vybrat. Manžel je “technická hračička”, vše nastudoval, odzkoušel, nainstaloval. A mně ubylo spousta práce, ale hlavně jsem získala více času. Nemusela jsem řešit telefonické objednávky, odepisovat klientům s návrhy termínů a potom někdy čekat několik dní, než zareagovali a potom stále kontrolovat a upravovat schůzky v kalendáři. Úžasná práce. Děkuji a stále děkuji.

Stále bylo samozřejmě mnoho klientů, pro které byl online rezervační systém noční můra. Chápu je. A také je mnoho těch, kteří se na mě obracejí s různými dotazy. Věci, kterým nerozumí, neví, neznají, potřebují poradit, podpořit. 

Takže jsem se časem dostala do stavu, že jsem opravdu nevěděla, co dříve. Samozřejmě klienti nepoznali nebo “nesměli” poznat, co se mi všechno honí v hlavě. 

Nicméně moje asi velká potřeba pomáhat lidem, vyjít každému vstříc, nenechat je v jejich trápeních se nezastavila ani rezervačním systémem. Měla jsem sice v létě dovolenou, kterou jsem ovšem z velké části věnovala malování a přeměně pracovny, aby se v ní klienti cítili lépe, takže odpočinek nic moc. Ať dovolenou strávíme jakkoliv, po jejím skončení všichni naběhneme znovu do systému, ze kterého nemůžeme vystoupit, aspoň máme ten pocit, že nemůžeme. 

 

Samozřejmě že můžeme vystoupit, třeba udělat nějakou změnu, která nám přinese uvolnění. Myslet také na odpočinek, relaxaci. Asi to známe všichni: “teď si nemohu dovolit odpočívat, relaxovat budu AŽ … Teď ještě musím toto a toto a toto ….. “

A potom přijde nemoc. V mém případě jen nachlazení, ale takové, které mě donutilo, zastavit se úplně. Ležet, léčit se, odpočívat, odpojit se od všech e-mailů, messengerů, termínů, povinností. S obavou jsem psala klientům, že musím ze zdravotních důvodů zrušit jejich rezervované termíny terapií, na které někteří dlouho čekali. Najednou to šlo, muselo to jít. Všichni měli pochopení a všichni vyjádřili podporu, abych se brzy uzdravila. 

 

Všichni to víme, ale všichni to děláme. Jedeme, přepínáme se, stále se snažíme stihnout více a více. Naštěstí naše tělo je moudré. Posílá nám vzkazy, ozývá se se svými potřebami. Pokud je včas vyhodnotíme, můžeme si zachránit život. Před vyhořením. Před závažnějším onemocněním. Nemoc je vždy ta doba, kdy bychom se měli zastavit. Nejen časem stráveným v posteli, ale hlavně se zamyslet nad tím, co nám tělo říká, na co nás upozorňuje, proč jsme vlastně onemocněli a hledat uvnitř sebe nápravu. Naučit se milovat své tělo. Milovat i ty orgány, které se hlásí o slovo, protože nám umožňují, abychom se s nimi skamarádili, poděkovali jim za všechna ta léta, která nás provázejí a my je bereme jen jako naprostou součást.

Naučit se milovat sám/a sebe není úplně jednoduchý proces. To vím nejen z vlastní zkušenosti, ale také ze samotné práce s klienty. Je třeba o sebe pečovat, odpočívat, relaxovat, vyvažovat práci s odpočinkem, dopřávat si a hlavně si umět nastavit hranice.

 

Někteří se to učí celý život. Každý máme různé programy od svých rodičů:

  • pečovat o sebe je ztráta času
  • utrácet peníze za masáže, kosmetiky, …. je zbytečné
  • odpočívat je sobecké
  • jaké hranice? prostě jsem řekl/a a budete poslouchat

 

Začít na sobě pracovat, můžete v každém věku. Třeba právě teď. 

Pro všechny z vás, kteří si říkáte, už byste měli se sebou začít něco dělat (ne jen ti, kteří přišli o svůj termín v poradně), jsem vymyslela dárek.

Můžete vstoupit do kurzu 10 kroků k sebelásce a postupně, sami (bez osobní návštěvy terapeuta), v čase, který vám vyhovuje, dokonce z pohodlí svého pelechu nebo gauče se můžete naučit 10 kroků, jak mít rád/a sám/a sebe. 

Tím dárkem není kurz samotný, přestože je nabitý spoustou informací, inspirací, tipů i praktických cvičení. Speciální dárek pro vás je vstup do kurzu za poloviční cenu. Slevový kód můžete uplatni TADY.
Slevový kód zní: RELAXACE
Slevový kód platí do konce týdne – tedy do neděle 17. 10. 2021 do 23:59 hod.

Sebeláska je sice teď velice módní trend, ale mít se rádi nikdy nevyjde z módy! 

 

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..