Stres zabíjí naši schopnost učit se. Neschopnost učit se je dyslexie.
Abychom přežili, musíme se neustále učit a zpracovávat nové informace. Příliš mnoho informací a tlak na to se stále učit a rychle se rozhodovat, způsobuje stres.
Všechno to začíná v našem dětství.
V dnešní uspěchané době končí často děti, které mají ve škole problémy s prospěchem, se soustředěním, koncentrací v pedagogicko psychologické poradně, kde je vyškolený psycholog vyšetří. Dítě dostane „papír“, že byla prokázána „nějaká porucha“ v souvislosti s učením. Dítě získává „omluvenku“ do školy („berte na mě ohled, já jsem dyslektik“). To je jeden úhel pohledu.
Ale má to i jiný úhel pohledu. O tom by asi mohl vykládat kdejaký rodič, který má takové dítě doma a je odkázaný na to, aby se s dítětem neustále doma učil. Přesto jeho dítě nosí ze školy špatné známky, případně poznámky z chování. Trápí se děti i rodiče.
Řada dětí pak získá spoustu špatných nálepek typu: „Ty to nezvládneš“. „Ty nejsi jazykový typ.“ „Ty nemáš logické myšlení.“ „Ty jsi neschopný.“ „ Ty jsi….“
Vznikají tedy u nás různé poruchy učení – dyslexie.
Jsou úžasné nástroje metody One Brain.
Dyslexie je z pohledu metody One Brain o nespolupráci mozkových hemisfér. Cílem je propojení mozkových hemisfér, naučit je spolu komunikovat.
DYSLEXIE není nemoc, ale energetická blokáda. Vzniká tehdy, když se v organismu nahromadí tolik stresu, že jej tělo není schopno unést. Organismus je přetížený, vytvoří si dyslektickou skvrnu, aby přežil. Tělo si už bohužel nepamatuje, že tuto dyslektickou skvrnu potřebovalo tenkrát, aby přežilo, ale v současnosti ji už nepotřebuje. Je třeba vrátit se ke stejným neuronům, které se tehdy odpojily, tedy k těm emocím, které v konkrétní vzpomínce vytvořily energetický blok. Podpůrnými cvičeními lze obnovit energetický tok v neuronech.
Někdo se bojí čísla „6“ stejně nebo více jako čerta nebo výprasku. A pak mu nejde třeba matematika, protože má strach, že by mohl ve výsledku slovní úlohy vyjít výsledek číslo „6“.
Jindy si dítě spojí stres s odloučením od rodiny s nástupem do mateřské školky, a následný nástup do školy potom vyvolá stejnou emoci, dítě potom není schopno se ve škole soustředit i přesto, že domácí příprava je v pořádku.
Velmi často se lidé nemohou naučit cizí jazyk, protože jim to jejich „paní učitelka“ naprogramovala větou: „Ty se to nikdy nenaučíš!!!“ nebo „Ty nejsi jazykový typ!!!“ (jak se učit efektivně jazyky je ZDE)
Stres může vzniknout i jinde než ve školním prostředí. Nepříjemný zážitek si dítě může přinést z prenatálního období (např. vztahové problémy rodičů nebo z určité fáze porodní).
Zjednodušeně stačí zpracovat STRES, který má dítě v souvislosti se získáváním informací, posuzováním, hodnocením. Co znamená zpracovat stres? V první řadě je třeba s klientem – dítětem nebo jeho rodiči rozebrat, jak se dítě projevuje ve škole, doma, v jakém předmětu a při jakých úkonech má dítě problém. Následně svalovým testem zjistit emocionální rozpoložení dítěte, tzn. jak se cítí např. při hodině angličtiny nebo matematiky, co se v něm odehrává, když má před třídou číst nahlas, jaká emoce mu připomíná jeho roztržitost nebo nesoustředěnost apod. Vědomým dýcháním v přítomnosti malý klient uvolňuje z těla napětí, které mu způsobuje daná emoce.
Tato technika pomáhá řešit emocionální bloky ve spolupráci s terapeutem – facilitátorem metody One Brain.
Zároveň nabízí efektivní cvičení, která podporují spolupráci mozkových hemisfér.
Tato cvičení jsou odzkoušena na tisícovkách dětských i dospělých klientů. Pomáhají se soustředěním, zklidněním, uvolňováním stresu.
Co objevili neurovědci o poruchách učení?
Jak si najít čas na sebe?
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně?
To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili.