DYSLEXII LZE VYŘEŠIT !

29.5. 2014 (Aktualizováno: 27.8. 2019)Kája Gřešková6981x0 Komentářů

Dyslexii – (neschopnost cokoli zvládnout) lze vyřešit

V našem případě sice metoda One Brain zachránila naší dceři život, ale původně byla tato technika postavena na pomoc dětem s dyslektickými poruchami učení, problémy se soustředěním, koncentrací, s hyperaktivitou apod.

V dnešní uspěchané době často děti, které mají ve škole problémy s prospěchem, soustředěním, koncentrací, končí v pedagogicko psychologické poradně, kde je vyškolený psycholog vyšetří a dítě dostane „papír“, že byla prokázána „nějaká porucha“ v souvislosti s učením a dítě má nárok na to, aby na něj učitelé brali ohled a dítě se eventuálně mohlo učit podle individuálního plánu. To je teorie. Ale jak to funguje v praxi, o tom by asi mohl vykládat kdejaký rodič, který má takové dítě doma a je odkázaný na to, aby se s dítětem doma učil. Přesto jeho dítě nosí ze školy špatné známky, případně poznámky k jeho chování. Trápí se děti i rodiče. Přitom to zdaleka neznamená, že je dítě hloupé. Mou poradnu jednou navštívila maminka 16 leté slečny, které celou dobu na základní škole stačil „papír“ z pedagogicko psychologické poradny. Nicméně na střední školy měli učitelé na studentku jiné požadavky a ta samozřejmě „díky své dysfunkci“ nestíhala.  Proč se trápila tak dlouho?

V dnešní době internetu se lze dovědět o metodě One Brain, která velmi jednoduchým způsobem řeší problémy, které se ve škole projevují špatným prospěchem, nebo špatným chováním. Nicméně musíte vědět, že takováto technika existuje. V opačném případě, pokud si zadáte do vyhledávače slovo dyslexie a jemu podobné spojení, najdete na různých serverech informace, jak se pozná dyslektické dítě, jak se jmenují jednotlivé poruchy učení, jak se projevují, ale není tam zmínka o tom, že dyslexie se dá úplně vyřešit. Jak?

Zjednodušeně stačí zpracovat STRES, který má dítě v souvislosti se získáváním informací, posuzováním, hodnocením. Co znamená zpracovat stres? V první řadě je třeba s klientem nebo jeho rodiči rozebrat, jak se dítě projevuje ve škole, doma, v jakém předmětu a při jakých úkonech má dítě problém. Následně svalovým testem zjistíme emocionální rozpoložení dítěte, tzn. jak se cítí např. při hodině matematiky, nebo co se v něm odehrává, když má před třídou číst nahlas, jaká emoce mu připomíná jeho roztržitost nebo nesoustředěnost apod. Vědomým dýcháním v přítomnosti malý klient uvolňuje z těla napětí, které mu způsobuje daná emoce.

Nemusí se vždy jednat o malého klienta. Poradnu navštěvují s dyslektickými problémy i dospělí. Dospělé klienty většinou špatné známky nebo negativní hodnocení paní učitelky netrápí, ale řeší své neschopnosti, které je v jejich životě omezují. Může jít o problémy s cizími jazyky – neumí se naučit nebo zapamatovat slovíčka, nerozumí mluvené řeči, nebo se naopak skvěle domluví v cizině, ale jejich gramatika je slabá, a potřebují správnou gramatiku pro svou práci – píšou maily. Mnoho dospělých klientů omezuje – stresuje vystupování před kolektivem, čtení před více lidmi, vedení porad, vyhodnocování výsledků práce svých podřízených apod. Toto všechno jsou neschopnosti, které souvisí s dysfunkcí mozkových hemisfér. V konečném efektu jsou tyto neschopnosti velmi omezující.

Vztah k matematice dospělí málokdy řeší. I když měla jsem klienta, který měl problém s čísly. Byl to truhlář, řeknete si, k čemu má matematiku? Ale je rozdíl uřezat 7,2 metrů a 2,7 metrů. On v tom bohužel neviděl rozdíl, čísla jako čísla. Potom mu občas něco chybělo. On z toho byl nešťastný, a jeho šéf naštvaný.

Ovšem pokud chcete studovat a máte problém se čtením, to už i leckterého dospělého přinutí dělat něco se svou dospělou dyslektickou poruchou. Měla jsem i dospělé klienty, kteří přišli vyzkoušet metodu One Brain nejprve na sobě, jestli to funguje, a hlavně, aby šli příkladem svým dětem. Dítě snadněji přesvědčíte k návštěvě „kineziologa“, když dítě vidí, že jste měli problém se čtením, špatně se jim poslouchalo Vaše čtení pohádek, a najednou slyší, že se to zlepšilo. Některé děti se Vás dokonce zeptají: „mami, co se stalo, že teď tak hezky čteš?“ Dítě má potom lepší motivaci k tomu, aby navštívilo poradnu, kde se zbaví dyslexie.

Přesto někteří malí klienti, spolu se svými rodiči, dlouho návštěvu u kineziologa odkládají, protože mají obavu, jak se během terapie budou cítit, co budou muset říkat, dělat, protože různých testování svých schopností už prošli spoustu a často se při tom cítili jako pokusní králíci. Výsledkem vždy bylo konstatování a popis příslušné „DYSFUNKCE“, ale řešení nepřicházelo. Bohužel. Já mám naštěstí opačnou zkušenost, děti se i po jedné terapii zlepší o jeden stupeň, cítí se jistější, klidnější, lépe se soustředí, snáz se učí.

Jak to tedy probíhá v  poradně?

STRES, který dítě má v souvislosti se získáváním informací, posuzováním, hodnocením je třeba zpracovat nejen v přítomnosti, ale i ve věku – ve vzpomínce, která zablokovala např. chuť číst.

Je třeba zjistit věk dítěte a emoci, která způsobila, že se dítě „odhlásilo“ z učení. Často může jít i o emoci, kterou dítě cítilo tehdy, kdy jiný jeho spolužák byl nepatřičně ohodnocen buď paní učitelkou nebo posměšky spolužáků. Pokud v ten okamžik dítě cítilo příliš silnou emoci, uvedená situace se spolu s prožívanou emocí zapíše do podvědomí. Například: děti se smějí spolužákovi, který něco špatně přečte. Jeho kamarádovi to může být nepříjemné, jak se jeho spolužákovi ostatní smějí, že si sám zablokuje chuť číst před třídou. Může být dobrý čtenář, může dobře rozumět čtenému textu, ale v momentě, kdy se má postavit před třídu a číst, tak to nedokáže, vybaví se mu okamžiky, kdy byl před celou třídou zesměšněn jeho spolužák, a už ze sebe nedostane ani hlásku. Říkáte si, je to vůbec možné? Sama jsem v poradně byla svědkem příběhů, které byly často naprosto banální, přesto v konečném výsledku mohly působit nekonečné problémy.

Bloky samozřejmě nemusí vzniknout jen ve škole, kde se dítě učí. Nepříjemné prožitky může mít dítě kdykoli, když se jedná o příjem, zpracovávání nebo používání informací. A s informacemi v podstatě pracujeme neustále. Když se to navíc spojí se silnou emocí, nebo se emoce v krátkém okamžiku opakuje, energetický blok je na světě. Může klidně vzniknout třeba v době, kdy je ještě miminko u maminky v bříšku.

Jeden náctiletý student uprostřed terapie popisoval situaci, kdy byl u své maminky v bříšku a cítil tam, že je maminka velmi smutná. Postupně jsme došli k tomu, že maminka pláče a přitom píše dopis svým rodičům o tom, že její manžel je alkoholik a chce od něj i s dítětem, které čeká, odejít právě ke svým rodičům. Klient, coby miminko v bříšku, byl natolik nepříjemně ovlivněn rozpoložením své maminky, přestože tyto emoce nebyly jeho, způsobilo to, že si zablokoval chuť psát. Kdykoli se měl soustředit na psaní, připomněly se mu emoce jeho maminky z prenatálního období, a v diktátech byla spousta chyb. Během terapie stačilo jen vydýchat pocity malého miminka v bříšku, provést mentální rozhovor se svou maminkou, navzájem si odpustit a provést pár jednoduchých cvičení na podporu spolupráce hemisfér, a bylo po problému.

Některé příběhy nebyly takto silné. Někdy stačilo jen to, že si malý klient vybavil zklamání, že mu rodič nedovolil, aby si sám napsal domácí úkol, že musí se psaním nebo počítáním počkat na rodiče. Od té doby malý klient nebyl schopen sám napsat domácí úkoly správně, protože se mu v ten moment vybavilo silné zklamání, že mu rodič nedůvěřuje, že by to mohl zvládnout sám. Po zpracování pocitu zklamání, které dítě kdysi dávno zažilo a provedením korekčních cvičení pro uvedení hemisfér do rovnováhy, bylo po problému. Dítě se zbavilo omezení, které si prostřednictvím třeba svého rodiče vytvořilo.

Často se v poradně setkávám s tím, že rodiče si vyčítají, že svým dětem ublížili. Vždy klientům připomínám, že si mají uvědomit, že v daný okamžik jednali nejlépe, jak uměli. Každý jsme originál a každý reagujeme po svém na určité situace. Na jedno dítě jen zvýšíte hlas a je problém, protože ho křik stresuje, další dítě je vůči křiku nebo zvýšenému hlasu imunní. Důležité je právě to, jak dítě reaguje v určité situaci, jaké prožívá emoce. Příliš silná emoce může způsobit, že dítě vypne nebo se zablokuje vůči určitému prožitku.

Pomocí metody One Brain je možné se k takovému zážitku při plném vědomí vrátit, zpracovat emoce, změnit své vnitřní nastavení, prožít zážitek v představě znovu s vytouženými pocity a tím získat novou volbu, jak se s podobným zážitkem vyrovnat příště.

Jak už jsem psala na začátku, metoda One Brain mi změnila život, přinesla spoustu nových možností nejen pro mě, ale také pro mé klienty. Řešíme spolu nejen „dyslektické“ problémy, ale také mnoho dalších, které mají společného jmenovatele – nevyřešené, potlačené či příliš silné emoce. Metoda One Brain pomáhá klientům zbavit se stresu, který ovlivnil někdy v minulosti jejich život a v přítomnosti je v různých formách pronásleduje.

Pomáhám lidem najít jejich nekonečné možnosti.“

Kája Gřešková
Najdete mě
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..