Hra na někoho jiného

V průběhu života zapomínáme na to, kdo jsmeproč jsme tady přišli. Jsme zavaleni přemírou starostí, zodpovědností za rodinu, za práci, za to, co si o nás budou ostatní myslet. Hrajeme roli někoho jiného.
Proč to děláme?

Snažíme se být vzorní rodiče. Snažíme se každému vyhovět. Vypadat dobře, působit dobře, zkrátka se stylizujeme do někoho, kým vlastně nechceme být. Ale než si to uvědomíme, prožijeme spoustu situací a emocí, které potom musíme zpětně zpracovávat, protože nám způsobují problémy a starosti.

Neumíme si říkat o to, co ve skutečnosti chceme. Stydíme se za to, že chceme být bohatí, úspěšní, nebo se bojíme říct o lepší místo, o lepší plat apod. Chodíme na terapie, kurzy, abychom se těchto obranných vrstev zbavovali.

Dělala jsem to taky. Snažila jsem se každému vyhovět a sama sebe jsem vždy odsunula na poslední místo.

Příčinu většinou najdeme v dětství, kdy jsme byli hodné holčičky a hodní chlapečci. Museli jsme se chovat způsobně, aby si někdo nemyslel, že jsme nevychovaní, nebo si o našich rodičích neříkali, že nás neuměli dobře vychovat. Na to je háklivý asi každý rodič. Nicméně přináší to jen další přetvářku. Díky těmto přesvědčením jsme postupně zapomínali na svou přirozenost, postupně se začala vytrácet schopnost být sami sebou, postavit se za sebe. Přestávali jsme mluvit o svých potřebách. Přizpůsobovali jsme se.

V určitém věku života zjistíte, že už nemáte kam uhýbat. Už se nemáte se na koho vymlouvat nebo vám začne vadit, že vám ostatní určují, co máte dělat, s kým se máte stýkat apod. Nastane čas, kdy je třeba uklidit, pročistit své vztahy. Vyřadit, co vám nevyhovuje, co vás vyčerpává, a obklopovat se lidmi, se kterými je vám dobře, před kterými si nemusíte hrát na někoho jiného.

Rozhodující jsou vaše svobodné volby. Nesrovnávejte se s ostatními, rozhodujte se podle sebe. Ano, pravděpodobně se vám bude stávat, že si budete připadat jiní než ostatní. V tom je právě to kouzlo, odlišit se, být sám sebou.

Tyto principy popisuji na svém osobním příběhu v knize Cesta k mé duši.

Detailně jsou všechny principy zpracované do 10 kroků v online kurzu 10 kroků k sebelásce.

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..