Jedná se o poruchu schopnosti operovat s čísly. I tato, podobně jako ostatní dyslektické poruchy, nesouvisí s inteligencí. To mnoho rodičů potěší. Na druhou stranu toto zjištění nepřináší vyřešení poruchy.
Vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně přinese diagnostiku problému, který se u dítěte projevuje. Částečně pomůže dítěti v tom, že mu ve škole přináší určité úlevy. Úleva může spočívat v tom, že dítě může být místo písemného projevu, zkoušeno ústně, na zpracování určitého úkolu může dostat více času, než všichni ostatní apod.
Na vině je vždy STRES. Stres, silný negativní prožitek, který dítě zažilo v minulosti, je příčinou poruchy. Stres, který provází dítě v současnosti, je neustálým spouštěčem projevu: „neumím, nevím, nejsem schopen, nepamatuji si, nezvládnu to“, protože jsem ve stresu.
Většinou se stres projeví ve škole, protože tam je dítě hodnoceno. V domácím prostředí se většinou cítí bezpečně, tam je schopno se látku naučit, ale když přijde na řadu stres, neumí naučené informace použít, reprodukovat, zkrátka k nim nemá přístup. „Slepá dyslektická skvrna“ mu to neumožňuje. Přes nepříjemný pocit nevnímá, nevidí, není schopen se soustředit.
Stačí jedno – dvě kineziologická sezení, která prostřednictvím techniky One Brain pomohou dítěti zpracovat stres, který dyslektickou skvrnu vytvořil a dítě má přístup ke svému přirozenému potenciálu. To, co dítě dlouho nemohlo, najednou může dělat hladce.
Jak je to možné?
Desetiletá holčička se trápila v matematice. Šlo o jediný školní předmět, ve kterém se jí opravdu nedařilo. Její neschopnost posilovaly nepříjemné vztahy se spolužáky. Začala trpět bolestmi hlavy. Komplex těchto projevů si její tělo pojmenovalo jako „Příčina bolesti hlavy“.
Matematika je primárně o logickém myšlení. Dívka nebyla schopna logicky pochopit, proč někteří lidé v jejím okolí jsou schopni jí ubližovat. Kamarádky ji ubližovaly emocionálně. Vyčleňovaly ji z jejich přátelství, posmívaly se jí = psychicky ji šikanovaly. Tato emocionální bolest posilovala její neschopnost používat logiku, tedy i v matematice.
A příčina?
Druhá doba porodní, kterou lékaři ohodnotili jako příliš pomalou a její čas příchodu na svět urychlili. Použili medikamenty a když léky nezabraly, použili fyzický tlak na bříško maminky, aby holčičce pomohli ven.
Holčička byla zaskočena rychlostí, protože tehdy byla přesvědčena, že pro příchod na svět má času více. V momentě, kdy bylo zasaženo do časového průběhu porodu, najednou zjistila, že času má málo. Dostala se do časového stresu a když k tomu připočteme fyzickou i emocionální bolest, naučila se vypínat mozkovou hemisféru, která má na starosti logiku. Přerušila si přístup k logickému myšlení, aniž by o tom věděla. Vznikl program:“ Mám málo času na logické myšlení“.
Kdykoli v přítomnosti měla používat logické myšlení, tento program se spustil. Dostala se opět do časového stresu a nebyla schopna se soustředit.
Jak jsme to vyřešily?
Ve druhé době porodní jsme kromě vydýchání nepříjemného rozpoložení miminka použily křížové cvičení na podporu spolupráce hemisfér.
Na doladění jsme použily Bachovu esenci č.18 Netýkavku žláznatou.
Domácí posilnění po odblokování doma rovněž spočívalo ve cvičení křížových cviků a aplikaci Netýkavky. Tato Bachova esence primárně pomáhá lidem, kteří mají tendenci neustále pospíchat, někoho popohánět, kteří zkrátka nemají trpělivost s pomalejším tempem ostatních. Mimo jiné tato esence také pomáhá zpracovat strach něco zmeškat, strach, že něco nestihneme. A tento strach dívenka opravdu často zažívala. Jelikož ji tento program nevědomky nastavili lékaři během porodu, který se snažili urychlit, a pro dívku to bylo nelogické. Používala tento program hlavně u činností, které vyžadovaly logické myšlení.
Jak si najít čas na sebe?
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně?
To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili.