Co znamená odpuštění?

Často se setkávám s otázkou, proč bych měl/a někomu odpustit, když mi dotyčná osoba ublížila. Já mu to nechci ulehčit. Ať se potrápí, když mi tak ublížil. 

Bohužel opak je pravdou. Většinou trpí nejvíce právě ti, kterým bylo ublíženo a kteří se užírají zlobou vůči určité osobě nebo nepochopením, proč by měli odpustit. 

Proč byste tedy měli odpouštět? Co vám to přinese?

 1. Vy jste ten, kdo cítí bolest.
  Člověk, který vám ve vašich očích ublížil mnohdy ani netuší, co vám způsobil. On se netrápí tím, co vám řekl, co udělal. 
 2. Vy jste ten, kdo se stydí.
 3. Vy jste ten, kdo máte “problém”.
 4. Vy jste ten, kdo se trápí.
 5. Vy jste ten, kdo trpí.

A PROTO JEN VY S TÍM MŮŽETE NĚCO UDĚLAT.

Pokud si myslíte, že někomu, kdo vám ublížil, svým odpuštěním ulevíte, není to pravda. Ulevíte jen sobě. Vy přestanete stále sebou tahat emoční batoh, který vás nejen tíží, ale v mnoha situacích a vztazích vás také omezuje.

 

Nejdříve je dobré si uvědomit, že PRVNÍ ČLOVĚK, KTERÉMU POTŘEBUJETE ODPUSTIT, JSTE VY SAMI.
Odpusťte si, že jste jiným dovolili, aby vám ublížili. Třeba jste byli malé dítě, na které někdo neprávem křičel a vy jste tenkrát netušili, že se můžete vzepřít, ozvat se. Možná to byl dospělý člověk, který po vás křičel a vy jste byli proti němu příliš malí a bezbranní.

Možná se proti vám spiklo více lidí nebo aspoň jste měli takový pocit. Propusťte je ze svých bolestných myšlenek. Odpusťte sobě, že jste jim to tenkrát dovolili, protože jste neměli potenciál se bránit. Možná jste neměli odvahu se vzepřít tolika lidem. Odpusťte jim, že vám způsobili bolest.

Tím že jim odpustíte, v žádném případě neschvalujete to, jak se k vám chovali. Neříkáte tím, že je máte rádi, a ani že souhlasíte s tím, co udělali. Velmi dobře si uvědomujete jejich špatné chování.

 

Některým klientům pomůže nadhled (samozřejmě podle situace), že daná osoba to tenkrát neuměla jinak vyřešit, protože ji to taky nikdo nenaučil. 

Jen pro vás je důležité přestat se dále trápit emocemi, které vám určití lidé způsobili a přestat tyto emoce znovu prožívat. Odpouštíte jim opravdu jen to, jak jste se díky nim cítili. Emoce jsou vaše, nikoliv jejich. Jen vy sami můžete rozhodnout:

 • jak se chcete cítit,
 • jaké lidi pustíte do svého života,
 • s kým chcete trávit čas,
 • čemu budete dávat svou pozornost.

 

Na co myslíte, to posilujete.

Pokud tedy stále myslíte na pomstu, mstíte se sami sobě. Pokud někomu nejste ochotni odpustit, protože si to podle vás nezaslouží, vy jste sami ta osoba, která si nezaslouží žít v klidu.

 

CO CHCETE Z VAŠEHO ŽIVOTA PUSTIT?

Kája Gřešková
Najdete mě
Latest posts by Kája Gřešková (see all)
Kája Gřešková
Od roku 2000 provozuji soukromou poradnu osobního rozvoje v Opavě pro všechny, kteří chtějí ve svém životě hledat nekonečné možnosti.

check-list

7 tipů, jak si udělat čas na sebe

Jak si najít čas na sebe? 
I během dní, kdy se vám toho na hlavu sype opravdu hodně? 

To najdete v 7 krokcích v check-listu, který jsme pro vás připravili. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..